Doba viktoriánská se nazývá podle královny Viktorie, jež vládla ve Spojeném Království Velké Británie a Irska od roku 1837 do roku 1901. Toto období bylo období velkých průmyslových revolucí a viktoriáni v této době vynalezli spoustu nových věcí. Vlastně vše od Coca Coly (vyráběné ze skutečného kokainu) až po vánoční dárky pochází od viktoriánů. Některé z jejich nápadů upadly v zapomnění, ale některé z nich se naopak staly absolutními nezbytnostmi v našich životech. Zde je deset těch nejužitečnějších a nejpraktičtějších viktoriánských vynálezů, bez kterých by moderní svět prostě nemohl existovat.

10 – Rádio

Guglielmo Marconi - steampunk.cz

Guglielmo Marconi, první radiopřenos

Přestože elektromagnetické vlny již byly objeveny dávno před tím, bylo to až na samém konci 19. století, kdy italský Guglielmo Marconi objevil způsob, jak na těchto vlnách posílat zprávy. Původně to začalo jen Morseovkou, vysílání řeči pomocí rádiových vln pak přišlo mnohem později. V minulosti bylo rádio využíváno především ke zpravodajským a věcným účelům, kdežto v dnešní době ho využíváme hlavně k zábavě.

09 – Známky

První známka - steampunk.cz

První známka

Známka “penny black” byla první poštovní známkou představenou ve Velké Británii v roce 1840. Od té doby se užívání poštovních známek exponenciálně rozrostlo a začaly se používat známky o různých velikostech a s různými obrázky, za různé ceny, jež se používají k zasílání pošty prakticky do každé země světa.

08 – Velikonoční vajíčka

Čokoládová vajíčka - steampunk.cz

Čokoládová vajíčka, J. S. Fry 1873

Výměna a rozdávání vzorkovaných, malovaných vajíček v době Velikonoc existovala už kolem prvního tisíciletí, ale díky viktoriánům existují čokoládová velikonoční vejce. Úplně první čokoládové velikonoční vejce bylo vyrobeno britskou čokoládovnou J. S. Fry v roce 1873 – kdyby tak měl tušení, jak populární se tato vajíčka jednou stanou – v dnešní době se supermarkety zaplňují velikonočními vajíčky už měsíce před Velikonocemi!

07 – Rentgenový snímek

rengen steampunk.cz

Rentgenový snímek

Wilhelm Röntgen se obecně považuje za objevitele rentgenového záření v roce 1895. Nicméně až do samého konce toho roku se rentgenové snímky používaly pouze pro fotografické účely; Röntgen pořídil první “lékařský” rentgenový snímek ruky své ženy. Od té doby se znalost a použití rentgenových snímků značně rozrostlo a to tak, že lékařská profese by nyní bez nich byla ztracena!

06 – Vlak

Rocket George Stephenson - steampunk.cz

Rocket, George Stephenson

Ačkoli první parní vlak byl vlastně vynalezen už dříve před vládou královny Viktorie, George Stephenson (vynálezce) představil první vlak pro komerční účely v roce 1825. Tento první vlak přepravoval cestující mnohem rychleji, než kdy předtím. Němci vynalezli první elektrické vlaky ke konci viktoriánské éry; tyto vynálezy daly podnět ke vzniku mnohým z našich dalších, modernějších forem dopravy.

05 – Vysavač

Vysavač - steampunk.cz

Vysavač

Ručně poháněné zametače koberců a vysavače byly vynalezeny kolem poloviny 19. století, ale Hubert Cecil Booth přišel s prvním vysavačem poháněným motorem už v roce 1901. Viktoriáni byli velmi hrdí na své domovy, rádi se jimi chlubili a chtěli si tedy být jistí, že jejich domovy vypadají čisté a uklizené – to nám přišlo vhod, jelikož vysavače jsou nyní běžnými každodenními domácími spotřebiči!

04 – Fotoaparát

Nicéphore Niépce - steampunk.cz

Nicéphore Niépce, Camera Obscura

Představa fotoaparátu existovala už stovky let před prvním vlastním fotografickým snímkem, jenž byl pořízen fotoaparátem v roce 1826. Francouz Joseph Niépce byl tím prvním, který to dokázal – byl to proces, který trval osm hodin! Od té doby se prvky fotoaparátů tak moc vylepšily, že všichni vlastníme fotoaparát v rámci jiných zařízení. Díky těmto prvním snímkům dokážeme vytvářet obrazy, které vypadají lépe než skutečnost a to během pouhých několika milisekund.

03 – Žárovky

Edisonovy žárovky - steampunk.cz

Thomas Edison, žárovky

Mnozí vynálezci se podíleli na vzniku žárovky, ale Thomas Edison je všeobecně uznáván za toho, který je objevil, a to jednoduše proto, že jeho návrh předčil všechny ostatní. V důsledku toho začala být žárovka komerčně dostupná několik desetiletí před koncem roku 1800 a dnes plní světlem každou místnost, každou ulici a každé město!

02 – Splachovací záchod

Splachovač odpadu - steampunk.cz

Splachovač odpadu

Během průmyslové revoluce učinili viktoriáni obrovský pokrok, co se týče čistoty, hygieny a sanitace. Výsledkem toho byl vynalezen předchůdce splachovacích záchodů, jež vytvořil cosi velmi praktického, co bylo řádně instalováno instalatéry do domovů. A tak se splachovací záchod stal běžnou součástí lidského života – provedení, se kterým viktoriáni přišli, je stejné jako to v našich moderních toaletách!

01 – Telefon

Alexander Graham - steampunk.cz

Alexander Graham

Alexander Graham Bell se obecně považujeza vynálezce telefonu, ačkoliv je to někdy sporné. V roce 1876 byl tím prvním mužem, který získal patent na telefon, což je pravděpodobně důvod, proč právě on je považován za vynálezce telefonu. V ten samý rok byl uskutečněn první telefonní hovor, a to když Alexander Graham Bell mluvil se svým asistentem a řekl mu: „Pane Watsone, pojďte sem, potřebuji s vámi mluvit.“ Od té doby se uskutečňují milióny telefonických rozhovorů po celém světě a telefony se staly nejen součástí našich domovů a kanceláří, ale také našich kapes!

Převzato z: http://www.themost10.com/handy-victorian-inventions/