Scott Westerfeld - trilogie Leviatan

Sympatický příběh, který potěší svou myšlenkou rozdělení světa na industriály, darwinovce a smysluplným zasazením do historického kontextu alternativního pojetí první světové války.

Ivo Hury

SteamPunková trilogie ze zajímavého světa darwinovských příšer a industriální techniky.

Trilogii Leviatan, Behemót a Goliáš, jejímž autorem je Scott Westerfeld, musím pochválit na plné čáře. I když několik drobností mi nesedělo, celkový pocit ze čtení jsem měl maximálně dobrý. Potěšil mne zejména jednoduchý styl psaní. Nepotkáte se s žádnými extra bujnými snahy zasunout příběh do kop barvitých metafor, personifikací, perifrází a bůh ví čeho ještě. Text se čte pěkně čistě, oddechově.

Námět je zasazen do alternativního světa, který se nachází těsně po atentátu na rodinu panovníka Rakousko-Uherska, po němž zůstal jen opuštěný mladý princ Alek. Ten je obklopen několika nejvěrnějšími přáteli rodiny, kteří jej mají za úkol chránit, dokud nebude moci nastoupit na trůn. Druhým důležitým pilířem příběhu je skotská dívka Deryn Sharpová, jež se rozhodne za každou cenu stát letcem – jenže dívky k letectvu nejsou přijímány. Co naplat. Deryn se převleče za chlapce a kolo dobrodružství se roztáčí. Svět rozložený mezi industriální technologie a podivné mutantní darwinovské příšery působí velmi zajímavě – a trochu zde naráží na ony mnou zmíněné neduhy. Autor sám má docela velké problémy popsat před čím vlastně stojíme. Kráčející stroje, kříženci různých tvorů. Naštěstí je kniha velmi obsáhle ilustrovaná. A opravdu vydařeně!

Ke kritice bych přidal nejen neschopnost autora vytvořit detailněji popisy (snad to není jen chybou překladu), ale právě v českém překladu se vyskytují různé archaismy, které se v dnešní literatuře již nepoužívají (snad jen vyjma specifického psaní historických textů) a působí v jednoduše sesazené knize, jakou Leviatan je, dost divně. Myslím tím třeba nevhodné a docela časté používání slovíček “pročež, načež”, nevhodné užívání slova “odtušil” atd. U prvního dílu jsem se dokonce domníval, že vůbec neprošel redakcí a rovnou byl vhozen mezi lidi. Druhý a třetí díl se ale polepšil. Tolik k tomu, co jsem nepřijal úplně kladně.

Knihu rád doporučuji všem, kdo si chce přečíst jednoduše vedený příběh a potěšit se zajímavým námětem.